Kozel zahradníkem 5


Postřik ZDARMA

Všem, kteří v sobotu přijdou na brigádu a projeví zájem, bude v rámci brigády zdarma proveden preventivní postřik k ošetření angreštu proti americkému padlí. Postřik se provede přípravkem DISCUS. Stejným postřikem se doporučuje ošetřit i černý rybíz. Stříkat ostatní druhy rybízu ani jostu není potřeba. Postřik se preventivně aplikuje v dubnu - květnu. (1x před květem a 2x po odkvětu). Díky letošnímu velmi teplému začátku jara je angrešt v mnoha případech již v květu a tak jsme se spojili se známým šlechtitelem angreštu panem Vránou ze Zborovic a zeptali se na jeho názor, zda nyní v období květu angrešt postříkat nebo již počkat a stříkat až po odkvětu, aby postřik neškodil včelám. Závěrečné doporučení zní: Provést první postřik tak, jak jsme původně zamýšleli, tedy tuto sobotu v rámci brigády. Přípravek DISCUS nám doporučil, včelám neškodí a dokonce prý působí prý na porost angreštu celkově ozdravně.

Budete-li tedy chtít využít možnosti nechat si stromky nebo keře angreštu i černého rybízu tímto přípravkem zdarma ošetřit odepište na mail ivo.gregorovic@seznam.cz nebo zavolejte na 608 882 969 a uveďte počet stromků nebo keřů, které bude chtít postřikem ošetřit. Žádáme vás zároveň o to, abyste z důvodu rychlé a snadné orientace požadované stromky i keře k ošetření do této soboty 8.4.2017 do 16:00 hod. označili fáborkem (přivázali na větev/kmen kus papíru velikosti A5). Označení bude před postřikem sundáno, což bude pro každého zájemce informace, že byl postřik proveden. Kdyby pršelo, postřik budeme aplikovat o den později. Pokud někdo usoudí, že mu stačí menší počet postřiků, nechť to uvede do poznámky a v době dalšího termínu postřiku stromky/keře neoznačuje. Termín druhého postřiku bude, dle počasí, asi za 14 dní.

Pokud se tento způsob kolektivní ochrany proti padlí osvědčí a bude-li mezi zahrádkáři zájem, můžeme později pro zájemce zorganizovat i další ochranné postřiky jako např. u rajčat a okurek proti plísni bramborové. Nebyly by možná již zcela zdarma, ale i tak by vyšly podstatně levněji, než kdyby si koupil každý sám nějaký ochranný přípravek, který většinou celý nespotřebuje a po uplynutí doporučené doby spotřeby vyhodí.....

IG

Pohled zvenčí a „ Ukliďme Česko ! „

Ve smlouvě s MMB (najdete ji na www.zahradky-krpole.cz) je doba výpovědi ze strany MMB půl roku. Tzn., že když na jaře dostaneme výpověď, tak nám ani nestačí dozrát kedlubny. To není optimistická vize budoucnosti. Kdo jiný by měl mít na existenci zahrad v této lokalitě větší zájem než ti, co zde hospodaří? Skoro NIKDO, pokud lidmi z okolí jsou zahrady vnímány jako neobdělané pozemky, neprořezané stromy, padající chatrče, skládky harampádí, neudržované ploty, eventuelně rezavé šatní skříňky po zesnulých funkcionářích ROH. A kam jednoduše s odpadem? – Šup jej za plot do šáší, a je to! Vypadá to, jako by si někteří „zahradníci“ libovali v trávení volného času na smetišti.

Že to jde i jinak ukazuje většina nově přijatých členů. Díkybohu za ty dary, jak jsem asi ateista!

Dalším negativním názorem části vlivné veřejnosti je, že zahrádkáři jsou jakási podivná sekta důchodců na okraji společnosti, kteří, na úkor spořádaných občanů, za mrzký peníz užívají pozemky města, brání jeho rozvoji a nikoho mezi sebe nepustí.

Mohu vás ujistit, drazí přátelé, že výbor ZO dělá pro přežití i zlepšení „image“ naší komunity maximum, ale bez aktivity ostatních členů to opravdu nepůjde. Co bude, nezáleží jen na jiných, ale taky na nás, nebuďme ovčané! Bez brigád a spolupráce s lokálními spolky, rezidenty a úřady to nepůjde!

Více na červnové schůzi ZO a např.na: http://www.uklidmecesko.cz/about/zakladniInformace/

JS

PS: Pokud vám tento text připadá provokativní, napište si svůj příspěvek, rádi vám jej zveřejníme.