Program letních akcí pro veřejnost - PRSTEM PO MAPĚ


Sedmý ročník prázdninových přátelských posezení s muzikou, vyprávěním a promítáním z dalekých cest začínáme na zahradách uprostřed města 22.července a končíme 2.září 2021. Vžda ve čtvrtek od 18 hodin uslyšíte muzikanty, pro které hraní a zpívání znamená nadšení a radost. V 19:30 začínají besedy s lidmi, kteří nenápadně žijí mezi námi, ale jejich touha po poznání je dovedla na druhý konec světa nebo až na práh vesmíru.

BRNO, Královo Pole, zahrady Na konci světa, vchod z parkoviště naproti kluziště před halou Vodova každý čtvrtek 18-22 hodin - VSTUP ZDARMA

PROGRAM:

22.7.

18:00 - Zahájení prázdninových besed + RADIO GAFA = starší hity v mladém kabátku
19:30 - KUBA - perla Karibiku nebo JAKUTSK, Magadan - cesta kostí?

Obě destinace mají překvapivě mnoho společného. Na místě si vyberete, které dáte tento večer přednost. Vyprávět a promítat bude brněnský geograf, pedagog Masarykovy university, vědecký pracovník, cestovatel, publicista a fotograf, prof. Jaromír Kolejka.

29.7.

18:00 - JIŘÍ HÁLA - postkoronavirová kytara a zpívání frontmana Revivalu Františka Zappy
19:30 - ZATMĚNÍ SLUNCE na atomové střelnici ENEWETAK

Prof. Miloslav Druckmüller je vedoucím katedry matematiky na VUT v Brně, turista a nadšený fotograf. Unikátní metoda zpracování fotografií Slunce a hvězd jej přivedla mezi světovou elitu. Ve spolupráci s Hawajskou universitou fotografuje zatmění Slunce po celém světě. Je skvělý vypraveč !

ZRUŠENO 5.8.

18:00 - COUNTRY VIRGINIE – klasická i moderní country v podání moravských chasníků
19:30 - AUSTRÁLIE – Dva roky prázdnin

Když mladičká archeoložka Moravského muzea v Brně Michaela Kršová odjížděla se svým slovenským přítelem na zkušenou k protinožcům netušila, že jí neznámý bacil udělá z cesty verneovku. Výlet mezi klokany se prodloužil na 2 roky. No a co, do důchodu daleko!

12.8.

18:00 - Fenomén FLAŠINET - hudební nástroj nebo předchůdce gramofonu?

Mgr. Petr NEKUŽA je vedoucím oddělení Dokumentaristiky vědy a techniky Technického muzea v Brně a organizátor pravidelných setkání evropských flašinetářů. Beseda Vše o flašinetu a flašinetářích bude s originálním hudebním doprovodem a s diapozitivy.

19.8.

18:00 - DOMINO - reinkarnace brněnského folku 70. let + VĚTRNÉ MLÝNY

Boží mlýny melou za každého režimu, z těch větrných se stávají muzea. Ing. Jan Doubek je členem celosvětové mlynářské organizace a spolumajitelem větrného mlýna v Kořenci. Průzkumem větrných mlýnů se zabývá 30 let. V roce 2018 získal titul „Rytíř péče o památky v Jihomoravském kraji“. Komponovaný pořad je o mlynářském řemesle a vzpomínkou na písničkáře Oldu Sigmunda.

26.8.

18:00 - Busking – pouliční muzikanti = muzika bez kapelníka
19:30 - SVĚT OČIMA ŠPIONÁŽNÍCH DRUŽIC

Stovky družic tiše krouží nad našimi hlavami a každý den pořizují milióny fotografií zemského povrchu. Co skutečně vidí, jakou roli hrají v historii lidstva a jak hluboko mohou proniknout do našeho soukromí ? Přednáší Ing. Tomáš Přibyl, kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně, publicista a autor mnoha knih literatury faktu. Navštívil všechna kosmická střediska NASA, viděl starty všech amerických raketoplánů.

2.9.

18:00 - RADIO GAFA – oblíbené melodie z 60.-80.let akusticky
19:30 - VE STOPĚ AGENTA 007

Superagent James Bond Iana Lancastera Fleminga okouzlil miliony čtenářů i filmových diváků na celém světě. V říši špionážní techniky Fleming - stejně jako Verne - předběhl svoji dobu. Děj románů se odehrává v exotických destinacích a filmové melodie se staly hity. Po stopách Jamese Bonda Vás v nápadité zonerské prezentaci provede slovem, hudbou i obrazem cestovatel Jaromír Novák.