prázdninové sousedské podvečery na zahradách

Čtvrtý ročník letních přátelských posezeních, spojených s vyprávěními a besedami pod širým nebem, tentokrát zcela výhradně (pokud s trochou patriotské nadsázky připustíme, že Žabovřesky a Praha jsou předměstí KrPole) v roli vypravěčů s rezidenty Králova Pole. Shlédnete videa a fotografie, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli, ochutnáte speciality cizokrajných kuchyní a zaslechnete melodie vzdálených zemí. Možná přibude i podpis autora cestopisu s věnováním nebo špetka živé muziky. Vše ve stínu zeleně královopolských zahrad na konci Vodovy ulice, jen pár metrů od vašeho domu – pokud nebydlíte daleko J. Putujte s námi „na konec světa“ v červenci a srpnu 2018. Děti i psi vítáni! Občerstvení zajištěno. Vstup zdarma.

 

každý čtvrtek od 18 hodin

vchod brankou z rohu parkoviště naproti kluziště před městskou sportovní halou na ulici Vodova

 

Program na léto 2018:

 

12.7. Indonésie

V republice rozložené na 17 508 ostrovech a ostrůvcích, která je 25x větší než Česko, si prof. Jiří Kazelle z VUT v Brně vybral přírodu a historické památky Jávy a Bali. Jak vypadají staré buddhistické a hinduistické chrámy v zemi, kde muslimové tvoří 86 % obyvatel?

Výstava kreseb a obrazů Jaroslavy Konečné, Evy Liškové a dalších členů sdružení Botanka.

 

19.7. Ghana

První země subsaharské Afriky, která v r. 1957 získala nezávislost. Dvě třetiny vývozních příjmů plynou z prodeje kakaa. Zážitky z cest, které iniciovaly dotační zemědělské programy EU, přiblíží mistr mluveného slova, vysokoškolský pedagog v důchodu a zahrádkář Bohumil Minařík.

 

26.7. Tibet

Buddholog a religionista, docent Masarykovy university Luboš Bělka vás seznámí se životem v tibetských klášterech a provede po stopách českých dokumentaristů, kteří Tibet navštívili v padesátých letech minulého století. Královopolský rodák, režisér Vladimír Sís (Balada pro banditu) a kameraman Josef Vaniš byli první Čechoslováci, kteří mapovali tibetskou kulturu i reálie.

 

2.8. Izrael

Kolébka křesťanství, země válek a konfliktů, soužití i spor judaismu s islámem, země toužící po míru, ale cesta k němu je nesmírně dlouhá a složitá. Také země bohatá na historii a krásy přírody, o kterých bude vyprávět zemědělská inženýrka Iva Vlčková.

 

9.8. Chile – Vulkán Tinguiririca

Poutavé vyprávění z výstupu na 4307 m vysokou sopku v centrální části chilských And a skvělé fotografie z namáhavé cesty na odlehlou horu promítnou Zuzana a Miloslav Druckmüllerovi. V roce 1972 na svazích spícího vulkánu spadlo letadlo s uruguayským ragbyovým týmem. O 20 let později byl dramatický boj o přežití na sněhových pláních zfilmován pod názvem Alive.

 

16.8. Namibie

Afrika snů a skutečnosti. Domluvíte se německy! Civilizací nedotčená příroda národních parků Etosha, Namib-Naukluft nebo Pobřeží koster, fotogenické pouštní scenérie, divoká zvířata, Hotentoti i Himbové. O zážitky z cesty po „bezpečné“ africké zemi se s námi podělí Markéta Vlčková.

 

23.8. Grónsko

Cesty za dobrodružstvím vedou Jiřího Havla na sever. Jeho kniha „Grónská setkání“ není klasický cestopis ani cestovatelský deník. Na pozadí autorových vzpomínek nečekaně tryskají bystré situační postřehy i vtipné metafory. Krása ledových pustin, to není dovolená pro každého. Nenechte si ujít osobité vyprávění a diapozitivy majitele CK Viking Tour.

 

30.8. Amazonie

Jedovatí hadi, krokodýli, piraně, tarantule, komáři, elektrický úhoř i šulinokaz cizopasný. „Budete trpět!“ – byla poslední slova britského instruktora, který vedl kurz přežití v deštném pralese Guyany. Povídání, fotografie a rady jak přežít v jihoamerické džungli uslyšíte a uvidíte z první ruky – od Františka Kleina, cestovatele a dobrodruha.

Mošny – folková skupina z Brna zahraje průřez ze své dvacetileté písničkové tvorby.